Byla jednou jedna dívenka, co měla hodně snů. Velkých snů. Jako stát se právníkem, naučit se hodně jazyků a být v životě úspěšná. A jak si přála, tak se to všechno stalo. Po dokončení studia práv si splnila sen a pracovala v největší mezinárodní advokátní kanceláři v celé zemi. Dostala všechno, co chtěla. Vydělávala víc peněz, než si kdy dokázala představit. Ale něco tomu chybělo. Netrvalo dlouho a ze snu se stala noční můra. Trávila dlouhé hodiny v práci, jedlá páté přes deváté a neměla žádný osobní život. Spánek se stal luxusem. A ta dívenka si uvědomila, že tohle vlastně nechtěla. Stejně jako všichni lidé, chtěla být šťastná. Ale nebyla. Kdysi dávno ta dívka chtěla změnit svět. A pak jí došlo, že nejlepší způsob, jak změnit svět, je změnit sama sebe. A tak to udělala.

Tou dobou se zamilovala do jógy. A to maličké semínko nesmírně rostlo. Cítila neodbytné nutkání hledat něco, co by mělo větší smysl, a tak to udělala. Všeho nechala a odjela na východ, až se nějakou náhodou ocitla v Indii. A od té doby se tam vrací dodnes … a zbytek už je jen historie.

Cestou potkala mnoho inspirativních učitelů. Když poprvé přijela do města Mysore v jižní Indii v roce 2014, učila se u R. Saraswathi Jois (Sri K.Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute), a potom u Bharata Shettyho, dlouholetého studenta BKS Iyengara, a u jeho asistentky Pratimy Giridhar (Aananda Yoga India). U Bharata si také poději udělala učitelský kurz Yoga Alliance RYT 500 hodin. Následně absolvovala aštángové učitelské tréninky pro první sérii u Davida Swensona a pro druhou sérii u Manjua Joise. Inspirovala jí také zajímavá praxe s Davidem Williamsem.

Nicméně její vnímání jógy jako způsobu života nabralo zcela nový rozměr, až když potkala svého učitele Vinaye Kumara (Prana Vashya Yoga Shala) v Mysoru v roce 2015. Vinay jí pomohl pochopit, že jóga není jen o fyzickém cvičení, ale může člověku nabídnout nezměrně víc. Umožnilo jí to konečně otevřít oči a vidět věci v novém světle. Našla novou inspiraci a motivaci k praxi a k hlubšímu ponoření se do jemnějších aspektů jógy (pránájáma a dále). Od té doby se tam vrací a stále se učí, až byla Vinayem nakonec certifikována k učení prána vašja jógy, systému jógy, který Vinay objevil. Později ji Vinay autorizoval k přípravě a doporučování praktikantů jógy k účasti na jeho učitelskému tréninku (s právem udělovat jim tzv. „permission letter“).

Je neskonale vděčná všem svým učitelům, kteří s ní sdíleli žijící tradici. Kromě Vinaye Kumara jsou jejími současnými učiteli také: tradiční jiho-indická hudebnice a pěvkyně Ranjini Koushik (recitace Jóga súter a dalších tradičních textů v sanskrtu), védský učenec Vigneshwar Bhat (védská recitace, filozofie), Gabriela Juhásová (sanskrt).

Svým studentům se snaží předat to, co se naučila od svých učitelů, s nadšením je inspirovat k vlastní praxi jógy nejen na jógové podložce ale i v životě a sdílet s nimi energii, vnitřní klid a zároveň radost, kterou jóga přináší : – ) Věří, že jóga je jenom jedna a každý si v ní může najít to, co zrovna v životě hledá, a dojít tak krásnou byť někdy strastiplnou cestou k poznání sebe sama.

Je vděčná za to, že potkává báječné lidi, kteří ji inspirují v tom, co dělá. Radost a pokrok, který vidí ve svých studentech je nedocenitelný a dává jejímu učení smysl. Je moc šťastná, že může dělat to, co má tolik ráda. A pokud se jí podaří inspirovat ostatní k praxi jógy a k tomu, aby sami zažili krásu jógy, pak je její úkol splněn.

Certifikace

Jana Mikšíčková s Vinayem Kumarem, jejím učitelem (Mysore, Indie)

Rozhovor v rádiu

Rozhovor v rádiu pro Český rozhlas Sever odvysílaný dne 4. ledna 2019, kde jsem mluvila o tom, jak jsem se z právničky stala učitelkou jógy, o mých cestách po Indii a tak : – )