Byla jednou jedna dívenka, co měla hodně snů. Velkých snů. Jako stát se právníkem, naučit se hodně jazyků a být v životě úspěšná. A jak si přála, tak se to všechno stalo. Po dokončení studia práv si splnila sen a pracovala v největší mezinárodní advokátní kanceláři v celé zemi. Dostala všechno, co chtěla. Vydělávala víc peněz, než si kdy dokázala představit. Ale něco tomu chybělo. Netrvalo dlouho a ze snu se stala noční můra. Trávila dlouhé hodiny v práci, jedlá páté přes deváté a neměla žádný osobní život. Spánek se stal luxusem. A ta dívenka si uvědomila, že tohle vlastně nechtěla. Stejně jako všichni lidé, chtěla být šťastná. Ale nebyla. Kdysi dávno ta dívka chtěla změnit svět. A pak jí došlo, že nejlepší způsob, jak změnit svět, je změnit sama sebe. A tak to udělala.

Tou dobou se zamilovala do jógy. A to maličké semínko nesmírně rostlo. Cítila neodbytné nutkání hledat něco, co by mělo větší smysl, a tak to udělala. Všeho nechala a odjela na východ, až se nějakou náhodou ocitla v Indii. A od té doby se tam vrací dodnes … a zbytek už je jen historie.

 Jak se učila ásany

Cestou potkala mnoho inspirativních učitelů. Když poprvé přijela do města Mysore v jižní Indii v roce 2014, učila se u R. Saraswathi Jois (Sri K.Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute), a potom u Bharata Shettyho, dlouholetého studenta BKS Iyengara, a u jeho asistentky Pratimy Giridhar (Aananda Yoga India). U Bharata si také poději udělala učitelský kurz Yoga Alliance RYT 500 hodin. Následně absolvovala aštángové učitelské tréninky pro první sérii u Davida Swensona a pro druhou sérii u Manjua Joise. Inspirovala jí také zajímavá praxe s Davidem Williamsem.

Nicméně její vnímání jógy jako způsobu života nabralo zcela nový rozměr, až když potkala svého učitele Vinaye Kumara (Prana Vashya Yoga Shala) v Mysoru v roce 2015. Vinay jí pomohl pochopit, že jóga není jen o fyzickém cvičení, ale může člověku nabídnout nezměrně víc. Umožnilo jí to konečně otevřít oči a vidět věci v novém světle. Našla novou inspiraci a motivaci k praxi a k hlubšímu ponoření se do jemnějších aspektů jógy. Od té doby se tam vracela a učila se, až byla Vinayem nakonec certifikována k učení prána vašja jógy, systému jógy, který Vinay objevil. Později ji Vinay autorizoval k přípravě a doporučování praktikantů jógy k účasti na jeho učitelskému tréninku (s právem udělovat jim tzv. „permission letter“).

Jak se dostala k pránájámě

Postupem času jí praxe ásan ale přestala stačit a začala v józe hledat něco hlubšího, co v ásanách nenacházela. U Vinaye se přihlásila na kurz pránájámy, protože věděla, že to k józe tak nějak patří, ale netušila k čemu to vlastně je a proč by měl člověk hodinu i víc sedět na zemi a dělat nějaká dechová cvičení, při kterých se někdy nejen pěkně zapotí, ale často přitom bojuje sám se sebou (jak se svým tělem tak i myslí). Ze začátku to vůbec nešlo (bolela jí levá kyčel, záda, dýchalo se strašně, nevydržela se soustředit, motala zadání učitele,  a většinu doby snila o tom, jaké by to bylo toho nechat a utéct někam ven a už nikdy to nemuset dělat). Bylo to naprosto příšerné. Když začala dělat pokročilejší praxe, začala se hodně potit a při delších zádržích dechu měla strach, že umře. Přestože nechápala, o co tam jde, věřila svému učiteli a vytrvala. 

Po pár týdnech každodenního „pránájámového mučení“, se v ní ale něco „zlomilo“ a začalo to jít. A nejen to. Strach ze smrti a upřímná nenávist k praxi zmizely a stalo se něco nečekaného – dostala se do stavu, kde zmizelo tělo i mysl a kde na okamžik nebylo nic. To nejkrásnější nic, jaké kdy zažila, které nelze popsat slovy, ale jde prožít zkušeností. Tohle „krásné nic“ se pak stalo důvodem, proč s praxí už nikdy nepřestala a co jí táhne jít stále více do hloubky. Konečně vlastní zkušeností pochopila, že je něco, co překračuje nejen lidské tělo, ale i mysl a jde to mnohem hlouběji. Kvůli tomu věří, že praxe pránájámy je to nejlepší, co jí její učitel Vinay naučil a že může fungovat jako pomyslný most od těla k duši.

A jak to šlo dál?

Jak šel čas, kromě ásan a pránájámy jí začala více zajímat jógová filozofie a recitace sanskrtských textů (strašně se jí líbil ten zvuk 🙂 ), které se učila u védského učence (vidvana) Vigneshwara Bhata, PhD. (védská recitace, filozofie) a tradiční jiho-indické hudebnice a pěvkyně Ranjini Koushik (recitace Jóga súter a dalších textů v sanskrtu) a dále pokračuje samostudiem. Časem jí začalo vadit, že nerozumí obsahu textů, které recituje, a tak se začala učit také sanskrt u Gabriely Juhásové. 
A pak se objevil její skutečný učitel.

Studentům

Svým studentům se snaží předat to, co se naučila od svých učitelů, s nadšením je inspirovat k vlastní praxi jógy nejen na jógové podložce ale i v životě a sdílet s nimi energii, vnitřní klid a zároveň radost, kterou jóga přináší : – ) Věří, že jóga je jenom jedna a každý si v ní může najít to, co zrovna v životě hledá, a dojít tak krásnou byť někdy strastiplnou cestou k poznání sebe sama.

Je vděčná za to, že potkává báječné lidi, kteří ji inspirují v tom, co dělá. Radost a pokrok, který vidí ve svých studentech je nedocenitelný a dává jejímu učení smysl. Je moc šťastná, že může dělat to, co má tolik ráda. A pokud se jí podaří inspirovat ostatní k praxi jógy a k tomu, aby sami zažili krásu jógy, pak je její úkol splněn.

Certifikace

Jana Mikšíčková s Vinayem Kumarem, jejím učitelem (Mysore, Indie)

Rozhovor v rádiu

Rozhovor v rádiu pro Český rozhlas Sever odvysílaný dne 4. ledna 2019, kde jsem mluvila o tom, jak jsem se z právničky stala učitelkou jógy, o mých cestách po Indii a tak : – )

Co říkají ostatní

Až když jsem poznala Janu, tak mi začala jóga dávat smysl. Na mé první lekci se mi věnovala skoro celou dobu a trpělivě mi vysvětlovala, co a proč mám dělat. Už od začátku mě motivovala k tomu, abych byla jednou schopná cvičit i bez její pomoci. Na Janě mám ráda, že chápe, že lidé jsou rozdílní a každému vyhovuje jiný přístup, všem přizpůsobí podle anatomie těla pozice, které mu dělají problém a tak po každé lekci cítím, že všechny části mého těla jsou příjemně unavené a protažené. Vyhovuje mi i to, že je hodina vedena mysore stylem, protože si každý cvičí svou rychlostí a tak se začátečníci mohou pomalu se sekvencí seznamovat, zatímco jim Jana pomáhá, a naopak pokročilejší jogíni si cvičí svým tempem a nepotřebují tolik pozornosti.

Kristýna

Na mé cestě s jógou skrz různé styly a v různých studiích jsou lekce s Janou zatím to nejlepší, co mě potkalo. Její přístup k józe a nadšení z ní mě konečně dostali ke konzistentní jógové praxi, za což jsem jí nesmírně vděčná.
Ze začátku pro mě lekce jakožto pro nováčka v Mysore stylu byly velice zábavné a Jana mi věnovala spoustu času, aby mě naučila sekvenci Prana vašji. Postupem času mi více vysvětlovala, jak asány provést ještě lépe případně mi ukázala jejich jednodušší varianty.
I se samotnou Prana vašjou jsem se setkala poprvé a i přesto, že jde o dynamický a fyzicky náročný styl jógy, mi přináší do života více klidu. Pravděpodobně proto, jak intenzivně pracuje s dechem, což je následně ještě podpořeno pranajámou, kterou pod vedením Jany vřele doporučuji.
Prana vašja se mi zalíbila dokonce natolik, že jsem si v létě udělala měsíční výlet do Indie na kurz k učiteli, u kterého se Jana učila : – )

Andrea

K Janě Mikšíčkové, na hodiny Prána vašja jógy a Pránájámy, chodím už déle než rok. Z toho, co původně mělo být jen cvičením ze zdravotních důvodů, se stala důležitá součást mého života. Na Janě oceňuji její široké znalosti jógy, a zejména způsob, kterým je předává nám ostatním – s nadšením a energií, intenzivně, přesto v příjemné atmosféře a s jistou dávkou humoru. Vyhovuje mi její individuální přístup, díky kterému mne motivuje a pomáhá překovávat překážky v mé jógové praxi (například lenost 🙂 ). Jóga s Janou mě baví. Za uplynulý rok se mi zlepšilo zdraví a fyzická kondice, cítím se klidnější a radostnější, prostě to funguje. Lektorku Janu mohu doporučit všem, kteří to s jógou myslí vážně, pokročilým i úplným začátečníkům.

Martin

Milá a sympatická lektorka jógy s osobním přístupem.
Přihlíží k individuálním zdravotním problémům a osobním potřebám jednotlivce.
Hodiny Prána vašji a Pránájámy, které jsem si vybrala po návštěvě několika jógových studií mi ulevují od bolesti zad, dodávají energii do dalšího dne a uklidňují mysl.
Neměnila bych a doporučila jógu s Janou Mikšíčkovou každému, kdo chce na svém zdraví pracovat a cítit se dobře 🙂

Týna

Pránajáma: skrývá z mého pohledu mnoho „benefitů“ , ať je to klidná mysl po praxi, více energie , čistá hlava:-)

Dále vnímám, jako přidanou hodnotu trpělivý, klidný styl výuky Jany Mikšíčkové .

Jógová dílna: skvělý doplněk k prohlubování praxe jógy a možnost „nacvičit“ pozice více do hloubky, prostor pro opakování. Tato hodina je krásná jógová „hra“.

Velmi děkuji

Maruška

Jana je skvělá, inspirativní učitelka jógy. Její pozitivní přístup a nadšení pro jógu jsou nakažlivé. Jana jógou žije a je schopná své nadšení pro věc přenést i na své studenty. Všem účastníkům svých kurzů se věnuje s maximální pozorností a ohledem na jejich individuální potřeby a fyzické možnosti. Tím, že hodiny nebyly čistě jen o cvičení, ale byly proloženy vysvětlením názvů jednotlivých pozic, příběhů, které se k nim váží i základní jógovou filozofií, dostaly jiný daleko komplexnější rozměr. Člověk pak pochopí, že jóga není jen cvičení, ale mnohem víc a je pak už na každém z nás, do jaké hloubky se jí chce věnovat.
 Všechny hodiny se nesly v přátelské atmosféře, kdy člověk zklidnil mysl po náročném pracovním dni, protáhl ztuhlé tělo a mohl se pobavit a zasmát se skvělými lidmi 🙂

Lenka

Navstivila jsem jiz nekolik jogovych studii a vystridala nekolik jogovych ucitelu, ale az po lekcich s Janou me joga nadchla a stala se neodmyslitelnou soucasti meho zivota. Jana totiz neni typicky cesky studiovy ucitel, po nekolika minutach Vas svym nadsenim uplne pohlti a nepusti 🙂 Jeji domaci lekce jsou velice intenzivni a krome vystridani mnoha asan se dozvite i spoustu informaci o historii jogy a naucite se uzasna uklidnujici dechova cviceni, ktera jsou v alespon mem uspechanem zivote k nezaplaceni. Jogova sestava (u hatha jogy), kterou Jana vyucuje, je velice vyrovnana – co se tyce protazeni a posileni jednolivych casti tela. Ja jsem se konecne po dlouhych letech zbavila bolesti zad a hlavy (tedy kdyz cvicim) 🙂 U Jany si take velice cenim jejiho osobniho pristupu, upravovani v jednotlivych pozicich a nekonecne znalosti samotne jogy. Temer ke kazde pozici vam rekne nejaky kratky pribeh nebo alespon vysvetli, proc se tak jmenuje… a po roce cviceni opravdu pochopite, proc se ta pozice jmenuje nohy na usi a podobne :))) Jestli premyslite, zda s jogou zacit, tak s Janou ziskate trpeliveho a zkuseneho ucitele, ktery vsechno dukladne vysvetli, neustale chvali a podporuje vas. Pokud jste jiz zkusenejsi, tak zase zjistite, ze moznosti jsou opravdu nekonecne a jde jen o to chtit se posunout. Kdyz bilancuji, tak jsem sama prekvapena, jak jsem se za rok cviceni (a ne vzdy pravidelneho) posunula a to jen diky teto pozitivni a vzdy prijemne naladene bytosti. Dekuju, Jani.

Lucie

Jana je ta nejlepší učitelka jógy, jakou jsem měla možnost doposud poznat. Její kurzy hatha jógy navštěvuji již téměř jeden rok a jsem mimořádně spokojená. Hodiny jsou vedeny s ohledem na (zdravotní, časové) potřeby účastníků. Její přístup je vysoce individuální i vzhledem k stanovení maximálního počtu účastníků na lekcích. Asány a sestavy, které společně cvičíme, mi pomáhají překonat zdravotní negativa mého sedavého zaměstnání. Jana má kromě praktických zkušeností rovněž entusiasmus, je pozitivně naladěná a inspirovala mě i k domácímu dennímu cvičení jógy. Jsem jí vděčná, že jsem znovuobjevila jógu.

Helena