To nejdůležitější je pro oči neviditelné, ale cítíme to srdcem.

Celý tenhle web je o józe, kterou mám moc ráda, praktikuju ji a taky ji učím. Mám velikou radost, že mám úžasnou příležitost sdílet krásu jógy a doufám, že se mi podaří inspirovat i ostatní k praxi jógy, aby sami poznali její přínosy do života.

V současné době se soustředím hlavně na výuku prana vashya („prána vašja“) jógy, pránájámy (vč. pokročilých technik s bandhami) a šatkarm/šatkrijí (tj. jógové očistné techniky, zejména džala a sútra néti, kapálabháti a trátaka), dále recitace vybraných sanskrtských textů a manter. Příležitostně stále učím aštángu, hatha nebo vinjása jógu. Věřím, že jóga je pro všechny a její praxe by měla být přizpůsobena potřebám každého jednotlivce.

Snažím se vytvořit bezpečné a přátelské prostředí pro praxi, kde se každý cítí vítaný. Taky se snažím motivovat praktikanty jógy, aby se postupně stali nezávislí a naučili se, jak praktikovat samostatně, aby jednoho dne už nepotřebovali učitele. Baví mě taky vysvětlovat techniku do detailu a potom pozorovat, jaká kouzla to pak dokáže v praxi : – ) Mám zájem na tom, aby moji studenti získali ucelený obrázek o józe v tradičním slova smyslu a jejich praxe se neomezovala pouze na ásany, ale naučili se také další techniky, které pak mohou využít v praxi.

Jana Mikšíčková

Co říkají ostatní

Až když jsem poznala Janu, tak mi začala jóga dávat smysl. Na mé první lekci se mi věnovala skoro celou dobu a trpělivě mi vysvětlovala, co a proč mám dělat. Už od začátku mě motivovala k tomu, abych byla jednou schopná cvičit i bez její pomoci. Na Janě mám ráda, že chápe, že lidé jsou rozdílní a každému vyhovuje jiný přístup, všem přizpůsobí podle anatomie těla pozice, které mu dělají problém a tak po každé lekci cítím, že všechny části mého těla jsou příjemně unavené a protažené. Vyhovuje mi i to, že je hodina vedena mysore stylem, protože si každý cvičí svou rychlostí a tak se začátečníci mohou pomalu se sekvencí seznamovat, zatímco jim Jana pomáhá, a naopak pokročilejší jogíni si cvičí svým tempem a nepotřebují tolik pozornosti.

Kristýna

Na mé cestě s jógou skrz různé styly a v různých studiích jsou lekce s Janou zatím to nejlepší, co mě potkalo. Její přístup k józe a nadšení z ní mě konečně dostali ke konzistentní jógové praxi, za což jsem jí nesmírně vděčná.
Ze začátku pro mě lekce jakožto pro nováčka v Mysore stylu byly velice zábavné a Jana mi věnovala spoustu času, aby mě naučila sekvenci Prana vašji. Postupem času mi více vysvětlovala, jak asány provést ještě lépe případně mi ukázala jejich jednodušší varianty.
I se samotnou Prana vašjou jsem se setkala poprvé a i přesto, že jde o dynamický a fyzicky náročný styl jógy, mi přináší do života více klidu. Pravděpodobně proto, jak intenzivně pracuje s dechem, což je následně ještě podpořeno pranajámou, kterou pod vedením Jany vřele doporučuji.
Prana vašja se mi zalíbila dokonce natolik, že jsem si v létě udělala měsíční výlet do Indie na kurz k učiteli, u kterého se Jana učila : – )

Andrea

K Janě Mikšíčkové, na hodiny Prána vašja jógy a Pránájámy, chodím už déle než rok. Z toho, co původně mělo být jen cvičením ze zdravotních důvodů, se stala důležitá součást mého života. Na Janě oceňuji její široké znalosti jógy, a zejména způsob, kterým je předává nám ostatním – s nadšením a energií, intenzivně, přesto v příjemné atmosféře a s jistou dávkou humoru. Vyhovuje mi její individuální přístup, díky kterému mne motivuje a pomáhá překovávat překážky v mé jógové praxi (například lenost 🙂 ). Jóga s Janou mě baví. Za uplynulý rok se mi zlepšilo zdraví a fyzická kondice, cítím se klidnější a radostnější, prostě to funguje. Lektorku Janu mohu doporučit všem, kteří to s jógou myslí vážně, pokročilým i úplným začátečníkům.

Martin

Milá a sympatická lektorka jógy s osobním přístupem.
Přihlíží k individuálním zdravotním problémům a osobním potřebám jednotlivce.
Hodiny Prána vašji a Pránájámy, které jsem si vybrala po návštěvě několika jógových studií mi ulevují od bolesti zad, dodávají energii do dalšího dne a uklidňují mysl.
Neměnila bych a doporučila jógu s Janou Mikšíčkovou každému, kdo chce na svém zdraví pracovat a cítit se dobře 🙂

Týna

Pránajáma: skrývá z mého pohledu mnoho „benefitů“ , ať je to klidná mysl po praxi, více energie , čistá hlava:-)

Dále vnímám, jako přidanou hodnotu trpělivý, klidný styl výuky Jany Mikšíčkové .

Jógová dílna: skvělý doplněk k prohlubování praxe jógy a možnost „nacvičit“ pozice více do hloubky, prostor pro opakování. Tato hodina je krásná jógová „hra“.

Velmi děkuji

Maruška

Jana je skvělá, inspirativní učitelka jógy. Její pozitivní přístup a nadšení pro jógu jsou nakažlivé. Jana jógou žije a je schopná své nadšení pro věc přenést i na své studenty. Všem účastníkům svých kurzů se věnuje s maximální pozorností a ohledem na jejich individuální potřeby a fyzické možnosti. Tím, že hodiny nebyly čistě jen o cvičení, ale byly proloženy vysvětlením názvů jednotlivých pozic, příběhů, které se k nim váží i základní jógovou filozofií, dostaly jiný daleko komplexnější rozměr. Člověk pak pochopí, že jóga není jen cvičení, ale mnohem víc a je pak už na každém z nás, do jaké hloubky se jí chce věnovat.
 Všechny hodiny se nesly v přátelské atmosféře, kdy člověk zklidnil mysl po náročném pracovním dni, protáhl ztuhlé tělo a mohl se pobavit a zasmát se skvělými lidmi 🙂

Lenka

Navstivila jsem jiz nekolik jogovych studii a vystridala nekolik jogovych ucitelu, ale az po lekcich s Janou me joga nadchla a stala se neodmyslitelnou soucasti meho zivota. Jana totiz neni typicky cesky studiovy ucitel, po nekolika minutach Vas svym nadsenim uplne pohlti a nepusti 🙂 Jeji domaci lekce jsou velice intenzivni a krome vystridani mnoha asan se dozvite i spoustu informaci o historii jogy a naucite se uzasna uklidnujici dechova cviceni, ktera jsou v alespon mem uspechanem zivote k nezaplaceni. Jogova sestava (u hatha jogy), kterou Jana vyucuje, je velice vyrovnana – co se tyce protazeni a posileni jednolivych casti tela. Ja jsem se konecne po dlouhych letech zbavila bolesti zad a hlavy (tedy kdyz cvicim) 🙂 U Jany si take velice cenim jejiho osobniho pristupu, upravovani v jednotlivych pozicich a nekonecne znalosti samotne jogy. Temer ke kazde pozici vam rekne nejaky kratky pribeh nebo alespon vysvetli, proc se tak jmenuje… a po roce cviceni opravdu pochopite, proc se ta pozice jmenuje nohy na usi a podobne :))) Jestli premyslite, zda s jogou zacit, tak s Janou ziskate trpeliveho a zkuseneho ucitele, ktery vsechno dukladne vysvetli, neustale chvali a podporuje vas. Pokud jste jiz zkusenejsi, tak zase zjistite, ze moznosti jsou opravdu nekonecne a jde jen o to chtit se posunout. Kdyz bilancuji, tak jsem sama prekvapena, jak jsem se za rok cviceni (a ne vzdy pravidelneho) posunula a to jen diky teto pozitivni a vzdy prijemne naladene bytosti. Dekuju, Jani.

Lucie

Jana je ta nejlepší učitelka jógy, jakou jsem měla možnost doposud poznat. Její kurzy hatha jógy navštěvuji již téměř jeden rok a jsem mimořádně spokojená. Hodiny jsou vedeny s ohledem na (zdravotní, časové) potřeby účastníků. Její přístup je vysoce individuální i vzhledem k stanovení maximálního počtu účastníků na lekcích. Asány a sestavy, které společně cvičíme, mi pomáhají překonat zdravotní negativa mého sedavého zaměstnání. Jana má kromě praktických zkušeností rovněž entusiasmus, je pozitivně naladěná a inspirovala mě i k domácímu dennímu cvičení jógy. Jsem jí vděčná, že jsem znovuobjevila jógu.

Helena

Rozhovor v rádiu

Rozhovor v rádiu pro Český rozhlas Sever odvysílaný dne 4. ledna 2019, kde jsem mluvila o tom, jak jsem se z právničky stala učitelkou jógy, o mých cestách po Indii a tak : – )