Prána vašja jóga (v angličtině: prana vashya yoga) je systém jógy vyvinutý Vinayem Kumarem z města Mysuru (tj. oficiální název, česky čteme „Majsúr“; ale nejčastěji se i v Indii setkáme s anglickým označením „Mysore“ – čteme „Majsór“) v jižní Indii. Je to soubor ásan (jógových pozic) propojených vinjásami (anglicky „vinyasa“, tj. kontrolované pohyby v rytmu našeho dechu) praktikovaných v určitých sekvencích s hlavním důrazem na kontrolu dechu. Existuje první série a mnohem pokročilejší druhá série. V současné době Vinay dokončuje třetí sérii. První série sice není jednoduchá, ale je vhodná pro praktikanty všech úrovní pokročilosti, protože každou ásanu lze různě modifikovat a počet vinjás může být hodně redukován, aby si na to člověk nejdříve zvykl. Začátečníci se tedy nemají čeho bát : – ) Vhodně jim to uzpůsobíme. Každý kdo se chce, se to může naučit (klidně s modifikacemi) a já budu mít radost se s vámi do toho společně pustit : – ) Ani pokročilí praktikanti se nebudou nudit, protože celá série, je-li praktikována v plném rozsahu, je náročná jak fyzicky, tak psychicky.

Prána vašja znamená kontrola („vašja“) životní energie („prána“). Záměrem je přinést kapku pránájámy (tj. kontrola prány prostřednictvím praxe dechových cvičení) do ásanové praxe. V prána vašje pomalé kontrolované dýchání udává rytmus pohybům, jenž následují dech. Rytmus dechu je udržován v průběhu celé praxe. Prostřednictvím kontroly dechu prána vašja udržuje pozornost na ásanách, aniž by dovolila mysli se někde toulat. Využití zádrží dechu („kumbhaka“) v určitých pohybech při provádění ásan a vinjás má velmi silný a dynamický efekt, který rozvíjí intenzivní vytrvalost fyzicky, fyziologicky a psychologicky. Jakmile tuto schopnost rozvineme, můžeme ji přenést z jógové podložky do života. Hlavním přínosem je klid a stabilita mysli, což ovlivňuje způsob, jakým se člověk vyrovnává se životními situacemi a jak na ně reaguje.
Když se člověk není schopný vypořádat s náročnými životnými situacemi, dost možná se bude muset vyrovnat s emočními stavy, které ovlivní jeho mysl i tělo; v důsledku čehož bude trpět a ztratí vnitřní klid a rovnováhu. Proto hlavní myšlenkou je přinést člověku více sebedůvěry spolu s uvědoměním si, že „pokud dokážete kontrolovat svůj dech na jógové podložce, pak dokážete kontrolovat svůj život“. To je to, co myslíme prána vašjou. „Kontrolujte vaše emoční reakce na náročné životní situace.“ Pak se váš pohled na život nebude zmítat mezi střídavými stavy rozrušení anebo deprese. Budete tak mít stabilitu a schopnost myslet jasně a vidět svět v jeho pravé podstatě.
První série prána vašja jógy – celá sekvence vedena a odcvičena Vinayem Kumarem v jeho jógové škole v Mysoru v Indii
Účinky prána vašja jógy
Základní podmínkou pro pochopení sebe („Já“) je zdravé tělo a mysl. Proto je cílem uvědomit si jejich schopnosti a díky tomu lépe rozvíjet jejich kontrolu. Cílem prána vašja jógy je směřovat toto uvědomění k práně nebo k sobě („Já“), prostřednictvím ásan k tělu a pomocí pránájámy k mysli.
Psychologické účinky
Základním účelem prána vašji je posílit nervový systém pomocí síly dechu, který pomáhá praktikantovi zůstat klidný v jakékoli stresující životní situaci. Proto vytváříme stres na podložce, abychom se naučili zvládat stres v našem životě : – )
Fyzické účinky
Prána vašja poskytuje rovnováhu jak pro dolní, tak horní části těla. Je tu dobře vyvážený poměr mezi předklony a záklony, rotacemi a balančními pozicemi; tělo se trénuje rovnoměrně v síle, rovnováze, flexibilitě a vytrvalosti, zatímco se zklidňuje mysl a nervový systém. Prána vašja se vyznačuje svým unikátním přístupem k plynulému rytmu („flow“) a rovnováze. Rytmus je pomalý, kontrolovaný a hluboký; tělo je procvičeno jak po předních, tak i zadních a bočních liniích.
Je prána vašja podobná aštánga józe?
Když vidíte schéma sekvence ásan, může vypadat podobně, ale když ji skutečně začnete praktikovat, pochopíte, proč každá z nich funguje zcela jiným způsobem. V prána vašje se tělo srovná zvenku dovnitř (tj. od končetin rukou a nohou). Zatímco v aštánze je opačná práce – zevnitř ven. Koncept múla bandhy (tj. jeden z energetických zámků) používaný v aštánze se v prána vašje neaplikuje, protože k páteři a pánevnímu dnu se tu přistupuje zvenčí. Také na rozdíl od aštángy, prána vašja využívá zádrží dechu při provádění určitých pohybů. Prána vašja také vyžaduje méně silná zápěstí, ruce a ramena, protože tu nejsou opakované „proskakovací“ vinjásy. Rytmus plynutí (flow) je pomalý s hlubokým dechem a kontrolovanými pohyby. Obě praxe přináší úžasné benefity, ale jejich pojetí přístupu k jógové praxi se liší úhlem pohledu. Jejich hlavní přínosy vidím v daných sekvencích, které jsou zdravé pro mysl a její rozvoj. Učí nás tak nevyhledávat pouze příjemné ásany, ale vytrvat i v náročných časech (tj. v ásanách, které možná nemáme rádi). Tyto sekvence nás nutí překonat svoji pohodlnost, což nás dělá mentálně silnější a stabilnější, bez ohledu na to, co se děje kolem : – )

Zdroje
Tento text kombinuje slova Vinaye Kumara a Jany Mikšíčkové 🙂 Pro více informací o Vinayovi, jeho jógové škole v Mysoru, a rozhovory s ním se podívejte na níže uvedené odkazy. Vinay je skutečně inspirativní učitel a moc milý skromný člověk. Proto pokud budete mít někdy příležitost, vřele doporučuju ho potkat/ praktikovat s ním.
O Vinayovi a jeho jógové škole „Prana Vashya Yoga Shala“
Prana Vashya Yoga Shala Vinaye Kumara (náš „domov daleko od domova“, místo, kde prána vašja jóga vznikla a odkud se rozšířila do světa : – ) ) v Mysoru, Indii
Rozhovor s Vinayem Kumarem, Jógová konference v Barceloně, březen 2018
Rozhovor s Vinayem Kumarem, web „Path to Yoga“ (tj. „Cesta k józe“), březen 2014
Rozhovor s Vinayem Kumarem, Jóga v Indii, 2014
Rozhovor s Vinayem Kumarem, Grimmly, říjen 2013
Vinayova ukázka cvičení jógových ásan na YouTube, 2012 (komentuje jeho mladší bratr Vijay Kumar, známý učitel aštánga jógy v Mysoru)
Užitečné podklady
Tady je pár užitečných podkladů, které mohou sloužit jako vhodná pomoc při praxi prána vašja jógy:
- Úvodní a závěrečné mantry (s českým překladem)
- Úvodní a závěrečné mantry (s anglickým překladem)
- První série prána vašja jógy (schéma jógových pozic od Vinaye Kumara)
- Druhá série prána vašja jógy (schéma jógových pozic od Vinaye Kumara)
- Druhá série prána vašja jógy (schéma jógových pozic od Marka, s více detaily)